Възрастната гъбна муха представлява малка черна мушица, чието тяло е дълго 3 – 4 мм. Често ще ги видите на рояци в оранжериите, защото ги привличат влажните места, високите температури и разлагащата се органична материя. Субстратите за културите предлагат идеални условия за развитие на техните ларви, които са бели на цвят и без крачета, и приличат на малки червеи. Те се хранят с органична материя и с по-нежните части на растенията под повърхността на земята, като например корените и стъблата.
Накратко за вредителя
- Какво представляват гъбните мухи?
- Гъбните мухи (семейства Mycetophilidae и Sciaridae) са често срещан вредител по стайните растения, особено на места, където има висока влажност и високо съдържание на влага.
- Как се разпознават?
- Обикновено те се забелязват най-напред, когато безвредните възрастни насекоми започнат да летят около домашните растения или да се събират на прозореца до вас.
- Какво да направите?
- Уверете се, че въздухът циркулира по повърхността на почвата ви и поливайте правилно растенията си.
Жизнен цикъл на гъбните мухи
Възрастните живеят около една седмица и снасят до 300 яйца в богати на влага почви. След 4 – 6 дни се появяват мънички ларви, които започват да се хранят с корените на растението през целия си двуседмичен живот. Какавидният стадий продължава 3 – 4 дни, след което младите, но пораснали гъбни мухи излизат от почвата и създават следващото поколение. Целият жизнен цикъл от яйцето до възрастната муха може да приключи само след 3 – 4 седмици в зависимост от температурните условия. Поради предразположеността си към възпроизвеждане и относително краткия период на развитие, гъбните мухи могат да паразитират в саксийни растения във всеки един свой стадий – яйце, ларва, какавида, възрастен – давайки няколко поколения едновременно. Поради тази причина средствата за борба с тях обикновено налагат нееднократни третирания, докато не остане нито едно оцеляло яйце.
![Fungus gnats - Pests & Diseases](/sites/bulgaria/files/styles/large/public/2021-01/articles-pests-diseases-fungus-gnats-1.jpg.webp?itok=UkkqZAWJ)
Симптоми при този вредител
Симптомите по растенията, показващи наличие на гъбни мухи, са внезапно увяхване, липса на жизненост, слаб растеж и пожълтяване на листата. При сериозно заразяване е възможно да загинат значителна част от растенията.
Как да избегнем вредителя?
- Преди да закупите растенията, грижливо проверете за наличие на вредни насекоми. Внимателно разкопайте почвата близо до основата на растението и вижте дали няма гладки, прозрачни ларви. Не приемайте растения, от които излитат гъбни мухи.
- Гъбните мухи живеят най-добре във влажни почви; внимавайте да не поливате прекомерно много, особено през зимните месеци, когато растенията се нуждаят от по-малко вода. При засаждане в саксии избягвайте органичните материали, задържащи вода, като например водораслите, които може да “насърчат” вредителя да снася яйца.
![Fungus gnats - Pests & Diseases](/sites/bulgaria/files/styles/large/public/2021-01/articles-pests-diseases-fungus-gnats-2.jpg.webp?itok=lg01uelv)
Способи за контрол на този вредител
- Ако има наличие на вредители, оставете почвата да изсъхне на дълбочина 2,5 см – 5 см между две поливания. Така не само ще унищожите ларвите и ще спрете развитието на яйцата, но и ще направите почвата по-неблагоприятна за женските да снасят яйца.
- Използвайте жълти лепливи уловки, поставени хоризонтално върху повърхността на почвата, за да уловите голям брой гъбни мухи, които снасят яйца. Те се привличат от жълтия цвят и лесно може да ги отстраните, преди да могат да снесат още яйца.
- Подхранете домашните растения с полезните за тях нематоди, за да унищожите ларвения стадий на вредителя. Нематодите са микроскопични кръгли червеи, които проникват в ларвите на гъбната муха, както и в тези на градинските червеи, бълхите и други пренасяни по почвата вредители (те не са вредни за земните червеи), след което освобождават бактерия, която изяжда вредителя от вътре навън. Дълго живеещите нематоди са безопасни за употреба в близост до домашни любимци, растения и членовете на вашето семейство.